...:::Mesohu-Ks:::...
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Mesohu-ks

...:::Mesohu-Ks:::...

...:::Mesohu-Ks:::...
 
ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 A doni me dit si me kriju Delphi Hello World Program ?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Drilchoo.Hack
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 586
Join date : 20/04/2009
Age : 23

MesazhTitulli: A doni me dit si me kriju Delphi Hello World Program ?   Fri Jun 26, 2009 9:02 pm

A doni me dit si me kriju Delphi Hello World Program ?
qe keshtu osht:
Startojeni Delphin (une e perdori Borland Delphi 7 Personal)
Nder Standard keni : nje button qe shkruan OK.
Klikojeni ate dhe vendojeni diku ne forme.
Pastaj ka nje Shkronje A klikojeni edhe ate dhe vendojeni diku ne forme.
Ne object inspector aty shkruan Caption Label1 Fshijen ate Label1 dhe lereni te zbrazet.
Pastaj njeher klikojeni Button1 dhe ndrojani Caption Sipas deshires.
pastaj te Button1 ne Object inspektor shkoni ne events dhe ne ONclick klikoni dyher
Do tju del dicka si kjo :
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
begin
Ateher shkruani dicka si kjo :
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
begin
Label1.Caption := 'Hello World'
end;
Truseni buttonin Run ose F9 dhe e keni nji program basik
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
A doni me dit si me kriju Delphi Hello World Program ?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
...:::Mesohu-Ks:::... :: Gjuhet Programuese :: Delphi-
Kërce tek: